Serendipity to “zaskakująca pomyłka”, “szczęśliwy przypadek”, Tym terminem określa się zwykle sytuację w której znajdujemy coś, podczas gdy szukaliśmy czegoś innego. Gdy napotkaliśmy miłą sytuację w zupełnie niespodziewanym, “przypadkowym” miejscu.

To wspaniałe zjawisko zdarza nam się znacznie częściej gdy się przechadzamy, niż gdy gdzieś biegniemy. Dziś ponownie go doświadczyłem, gdy w połowie drogi z pracy złamałem ośkę w rowerze. Chcąc nie chcąc resztę drogi pokonałem na piechotę. I w zupełnie nowy sposób zobaczyłem okolicę, którą mijam codziennie. W takcie tego nieco żmudnego marszu, z braku lepszego zajęcia moje myśli powędrowały w nowych kierunkach i przywiozły mi rozwiązanie pewnego problemu z Klientem, nad którym głowiłem się od dawna.

To jednak blog biznesowy, więc skąd ten temat? Otóż ta wspaniała cecha naszego umysłu przynosi wiele korzyści i istnieje solidne uzasadnienie biznesowe, by tych stanów świadomie poszukiwać. Wielu największych liderów wspominało, że najważniejsze decyzje, pomysły, produkty rodziły się w ich głowach w najbardziej nietypowych miejscach i sytuacjach.  Jednak Serendipity to zjawisko ulotne, by go doświadczyć i z niego skorzystać  trzeba być uważnym.

A Ty jak często stwarzasz warunki by przytrafił Ci się “szczęśliwy przypadek”?

Jak to robić?

Zmień drogę do pracy, a może jedynie środek transportu, w drodze powrotnej wysiądź przystanek wcześniej.

  •  Połóż się wcześniej spać, a następnego dnia rano przyjdź 2 godziny wcześniej do pracy.
  •  Weź z domu kanapkę i w przerwie na lunch zamiast pędzić do barku wyjdź z budynku , lub wjedź windą na wyższe piętro. Rozejrzyj się, pozwól by Twoja uwaga podążyła w dowolnym kierunku.
  •  Gdy czujesz, że utknąłeś w jałowej dyskusji, przerwij ją. Zajmij się czymś innym, a już wkrótce wrócisz do swojego rozmówcy z dobrym, satysfakcjonującym rozwiązaniem, które samo przyjdzie Ci do głowy.
  •  Zrób coś inaczej, choćby skorzystaj z kącika kuchennego innego działu, być może spotkasz tam osobę, dla której ciągle brakowało Ci czasu?
  •  Na konferencji porzuć sprawdzonych towarzyszy, przysiądź się do stolika nieznajomych, może spotkasz swojego nowego pracodawcę, Klienta lub pracownika?

 

Serendipity czeka na Ciebie, musisz tylko dać mu szansę!

Share Button