Co to jest zrównoważone IT?
Zrównoważone IT obejmuje produkcję, użytkowanie, zarządzanie i utylizację technologii informacyjnej w sposób minimalizujący jej wpływ na środowisko. W środowisku korporacyjnym jest sumą wszystkich zachowań pracowników, ich nawyków wynikających zarówno ze infrastruktury, w której działają, jak i tysięcy codziennych decyzji, które podejmują.
Sustainable IT / Green IT to jeden z niezwykle ciekawych tematów, w których gamifikacja może wnieść olbrzymią wartość.
Dlaczego? Bo wszystkie pożyteczne lub szkodliwe działania z obszaru zrównoważonego IT tak naprawdę wiążą się z dwoma obszarami. W obu z nich grywalizacja może pomóc, czyli:
- świadomość lub jej brak, czyli JAK TO ROBIĘ / JAK MAM TO ROBIĆ? Grywalizacja buduje świadomość i daje wiedzę
- dobre lub szkodliwe nawyki czyli CO MOGĘ ZROBIĆ / CO MOGĘ PRZESTAĆ ROBIĆ? Grywalizacja kształtuje nawyki i zachęca do powtarzania pożądanych działań.
Wiedza, jak używać oprogramowania np Microsoft, Outlook, Office jest „podawana” w formie gry
Dla jednego z Klientów o międzynarodowym zasięgu przygotowaliśmy w ramach proof of concept – mockup rozwiązania, które buduje zarówno świadomość problemu, jak i wpływa na nawyki.
Duża część programu jest nakierowana na budowanie wśród osób nie będących programistami wiedzy o systemach ORAZ wiedzy, jak sposób używania tego oprogramowania w mądry i roztropny sposób wpłynie na bezpieczeństwo firmy ORAZ zmniejszy negatywny ślad na środowisku naturalnym.
Czy wiem, ile CO2 generuje jeden mail? Czy wiem, jak ograniczyć ilość spamu? Czy jestem świadomy, że przetrzymywanie niepotrzebnych GB materiałów w firmowej sieci kosztuje nie tylko konkretne pieniądze, ale i generuje olbrzymi ślad środowiskowy?
Zrównoważone IT – świadomość plus nawyki
Aby wspierać Klienta w angażujący sposób zbudowaliśmy dedykowane rozwiązanie. Jesteśmy na razie w procesie, jednocześnie sam koncept jest tak ciekawy, że dzielimy się nim już teraz.
- dedykowana fabuła: sadzisz las, patrzysz, jak rośnie
- budujesz swoją wiedzę z obszarów zrównoważonego IT
- budujesz także swoje kompetencje z obszaru bezpieczeństwa w IT
- zespołowo patrzycie na rankingi swoich departamentów i krajów
- ograniczacie w zespołach emisję CO2 – widać to w grze, gdyż zamiast punktów są jednostki save CO2
Mechanizmy ze świata gier budują wiedzę o zrównoważonym IT oraz zachowania setek pracowników!
Mechanizm grywalizacyjny – wyzwanie polega na deklaracji, że coś zrobię / że będę coś robić w sposób systematyczny. Dlatego zastosowaliśmy ten mechanizm by zobrazować, jak konkretne działania, np. usuwanie spamu czy ograniczanie pojemności na dysku, wpływa na otoczenie. Mechanizm WYZWANIA sprawdził się do tego znakomicie!
Oprócz tego na platformie zastosowaliśmy wszystkie znane i skuteczne funkcje:
- fabułę, progress bar, żetony
- nagrody – posadź prawdziwe drzewo
- przewodniczkę
- microlearning z wiedzą dotyczącą używanych u Klienta programów ze środowiska Microsoft
Grywalizacja jest niezwykle elastycznym narzędziem do rozwoju i budowania wiedzy i nawyków
Mechanizmy ze świata gier mają szerokie zastosowanie, ten koncept opisuje kolejny możliwy obszar do wdrożenia w biznesie. Tutaj zobaczysz, jak można zastosować grywalizację w całym cyklu życia pracownika, od budowania marki pracodawcy, przez rekrutację / onboarding aż do rozwoju!