Spis treści:
- Jakie szkolenia dla menedżerów?
- Lista przykładowych działań zawierających się w cyklu szkoleń
- Co zawierają szkolenia dla menedżerów?
- Jakie szkolenia dla menedżerów są kaskadowane?
- Analiza efektów szkoleń dla menedżerów
Jakie szkolenia dla menedżerów? Co wybrać?
Inwestycja w rozwój menadżerów jest działaniem ciągłym. Są ku temu trzy główne powody:
- dochodzą nowi liderzy, którzy awansują ze stanowisk specjalistycznych i powinni nauczyć się abecadła zarządzania
- aktualni liderzy awansują w górę, w ścieżce pionowej i spotykają się z nowymi wyzwaniami, na przykład zarządzali do tej mała grupą, a teraz wymaga się od nich zarządzania strategicznego na szczeblu dyrektorskim
- świat i otoczenie zmienia się gigantycznie szybko, więc wyzwania świata VUCA są nowe, nieznane, na przykład zarządzanie zespołem rozproszonym, motywowanie młodych pokoleń, delegowanie zadań na niespotykanym do tej pory poziomie.
Są więc im wszystkim potrzebne nowe umiejętności! Aby je rozwijać, mamy mnóstwo możliwości.
Lista przykładowych działań zawierających się w cyklu szkoleń dla menedżerów
Przed szkoleniami
- Opracowanie modelu kompetencji liderskich
- Ankieta on-line
- Grupa fokusowa
- Wywiady indywidualne
- Wywiady z przełożonymi uczestników
- Badanie jakości funkcjonowania zespołu
- Analiza predyspozycji osobowościowych
- Badanie talentów osobistych
- Badania Development Center
- Zadania przedszkoleniowe w formie działań na platformie elearningowej
- Gra rozwijająca kompetencje, np. LeadVenture
- Integracja, na przykład w formie Pokoi Zagadek, połączona z mówcą motywacyjnym
W czasie szkoleń / pomiędzy jednym a drugim warsztatem
- Wirtualne klasy, webinary
- Espresso sessions czyli krótkie, 2-godzinne spotkanie z ekspertem, poświecone jednemu tematowi
- Platforma elearnignowa lub gamifikacyjna
- Microlearningowe pigułki wiedzy, infografiki, pigułki wideo, podcasty, SMS i newslettery
- Coachingi osobiste/telefoniczne
- Informacja do przełożonego o postępach w nauce w postaci Panelu Szefa / Opiekuna na platformie gamifikacyjnej
- Książka o zarządzaniu dla uczestnika, gadżety merytoryczne / podręczna ulotka
- Sesje Master Mind pomiedzy szkoleniami
- Gry szkoleniowe
- Wyzwania – zadania do zrobienia
- BrownBagSessions – sesje inspiracyjne
- Praca w parach, peer-to-peer
Działania wzmacniające po szkoleniach
- Sesja podsumowująca – Zebranie Najlepszych Praktyk
- Post testy wiedzy, test ewaluacyjny
- Przeprowadzenie szkolenia wewnętrznego dla innych pracowników
- Analiza przypadków sukcesu
- Warsztat follow-up, spotkania Master Mind
- Projekty zaliczeniowe
- Egzamin końcowy
- Materiały poszkoleniowe papierowe / handouty z narzędziami / podręczne ściągawki
- Zaproszenie do mentoringu
- Zaproszenie do peer-to-peer coachingu
- Subskrypcje online, na przykład kontentu menedżerskiego, abstraktów, kursów online
- Udział w projekcie w którym wdraża się dzięki poznanej wiedzy innowację w firmie
Co zawierają szkolenia dla menedżerów?
Jak widać, form rozwoju dotyczących szkoleń dla managerów jest mnóstwo, z jakich tematów warto rozwijać liderów? Są tematy, które aktualnie wydają się być najbardziej aktualne, wszystkie znajdziesz w tym katalogu szkoleń:
Szkolenie 2-dniowe z zarządzania czy Akademia Menedżera lub Program Talentowy?
Podejście jednorazowego szkolenia może być wartościowe! Przykładowo jako sesja odświeżająca wiedzę lub spotkanie Master Mind. Jednocześnie nawet krótkie spotkanie warto wzmocnić działaniami przed i po szkoleniu. Poniżej zobacz koncepcje takich hybrydowych działań – dziś jest naprawdę mnóstwo możliwości!
Sprawdzony i doświadczony trener, który zna zasady Active learning
Wiemy, że stosowanie symulacji, scenek, gier i case study zwiększa atrakcyjność szkoleń. Równocześnie o sukcesie działań szkoleniowych tak samo decyduje to, co wydarzy się poza salą szkoleniową.
Dziś od trenera umiejętności miękkich wymagamy nie tylko, by miał certyfikat szkoły trenerskiej i doświadczenie w korporacji, lecz by był digital ninja i świetnie czuł się za kamerą, potrafił napisać artykuł do bloga i nagrać pigułkę wideo oraz poprowadzić angażujący webinar!
Programy szkoleń dla menedżerów zawierają dokładnie to, co wynika z potrzeb firmy oraz uwzględniają indywidualną analizę potrzeb
Nie powinny więc to być szkolenia wynikające tylko z indywidualnych oczekiwań kierowników: Chciałbym nauczyć się…, lecz być związane z filozofią: Aby być menedżerem w naszej firmie, należy…..
Przykładowo grupy fokusowe przed programem rozwojowym pozwalają zarówno na sprawdzenie klimatu przed szkoleniami, jak i dają możliwość odniesienia się uczestników – menedżerów do konkretnych kompetencji.
Program na pewno będzie obejmował pięć naszych firmowych kompetencji, jednocześnie to, od której kompetencji zaczniemy, będzie wynikało z Waszych potrzeb.
Szkolenia przeplatają się z działaniami online
Trudno dziś sobie wyobrazić rozbudowane działania szkoleniowe bez udziału narzędzi on-line. Istnieje wiele przyjaznych narzędzi informatycznych, umożliwiających przeprowadzenie ankiet i testów przed szkoleniami i po nich, dystrybucję materiałów, filmów (zarówno promujących program, jak i indywidualnych nagrań ze szkolenia) czy pełną logistykę szkoleń. Działania z atrakcyjnym kontentem to świetny sposób, jak rozwijać menedżerów.
Jakie szkolenia dla menedżerów są kaskadowane?
Jeśli rozpoczyna się projekt dla średniej kadry menedżerskiej, prędzej czy później spotka się z pytaniem: Czy to, czego się uczymy, będą potrafili nasi dyrektorzy? Rozwiązaniem są szkolenia kaskadowe: zaczynamy od grupy TOP, idziemy kaskadowo w dół. Na końcu spotykamy się raz jeszcze z grupą zarządzającą, by nauczyć ich (nie bójmy się tego słowa), jak wzmacniać działania szkoleniowe.
Analiza efektów szkoleń dla menedżerów
Jest to zarówno najlepsza praktyka planowania szkoleń, jak i praktyczne narzędzie ewaluacyjne. Badanie pokazuje, które umiejętności są stosowane i użyteczne, które pomimo stosowania są nieprzydatne, a które nie są stosowane. Metoda SCM jest niezwykle prosta i polega na pytaniu: Czy zastosowałeś (narzędzie A ze szkolenia) i osiągnąłeś dzięki niemu konkretny pozytywny efekt?
To narzędzie (w odróżnieniu od innych metod ewaluacji) bada efekt pojedynczej osoby (nie grupy jako całości). Jest więc wkładem do szkoleń follow-up. Osiąga się dzięki temu swoisty festiwal sukcesów konkretnych uczestników programu! Menedżer, stosując narzędzia i techniki poznane na szkoleniu, osiąga wymierne i pozytywne efekty w pracy. Dajmy mu okazję, by się tym pochwalił i zainspirował pozostałych!
Najczęstsze pytania
Efekty po szkoleniach dla menedżerów?
Efekty po szkoleniach dla menedżerów mogą obejmować zwiększenie ich kompetencji zarządczych i umiejętności zarządzania zespołem, lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań pracowników oraz zwiększenie efektywności i wydajności zarządzania.
W jakiej formie prowadzone są szkolenia dla menedżerów?
Szkolenia dla menedżerów mogą być prowadzone w różnych formach, takich jak warsztaty, webinary, działania przed i po szkoleniu w formie microlearningu, szkolenia online, działania diagnostyczne lub coachingi indywidualny.
Na co zwrócić uwagę wybierając szkolenia dla menedżerów?
Przy wyborze szkoleń dla menedżerów należy zwrócić uwagę na ich cel i zakres tematyczny oraz na doświadczenie i kompetencje trenera. O ile do tej pory sprawdzano jego kompetencje “na sali szkoleniowej” tak dziś równie ważnym jest jego zdolność do pracy hybrydowej / prowadzenia webinarów / angażujących spotkań online czy gotowość do tworzenia multimedialnych treści, takich jak filmy i pigułki wideo. Ważne jest również, aby szkolenia były dostosowane zgodne z modelem kompetencji firmy. Same ćwiczenia na sali muszą dostosowane być do potrzeb i oczekiwań menedżerów oraz aby zapewniały odpowiednią ilość aktywności i możliwości wymiany doświadczeń i poglądów..