W jakim celu pytać o cele i rezultaty, aby wyciągać wnioski? Model GOLD to w praktyce rozmowa nastawiona na CELE, REZULTATY, NAUKĘ i WNIOSKI. Co jeszcze warto o nim wiedzieć oraz jak wykorzystać model informacji zwrotnej GOLD?
W tym materiale dowiesz się:
W jakim celu pytać o cele i rezultaty dzięki metodzie GOLD?
Zobacz film Anety Kozłowskiej:
Dowiesz się z niego:
– W jaki sposób rozwijamy się jako ludzie, a jak… bogacimy?
– W jaki sposób wyciągać wnioski ze swoich działań?
– Co to jest Model GOLD?
– Podsumowując: jak może Ci pomóc w efektywności osobistej?
O czym jest Model GOLD?
W jaki sposób bogacimy się jako ludzie? W aspekcie finansowym, poprzez takie sztabki złota, a w aspekcie zawodowym? Jako liderzy, jako menadżerowie, podobnie – jako pracownicy. Bogacimy się poprzez doświadczenia oraz przez popełnianie błędów i przede wszystkim wyciąganie z nich wniosków. W jaki sposób wyciągać wnioski? Oczywiście można zastosować w tym zakresie właśnie model GOLD.
- 1. To jest cel na dane zadania.
- 2. To jest efekt jaki osiągnął.
- 3. To jest czego się nauczyłem poprzez to zadanie.
Metoda GOLD – przykłady zastosowania tego modelu informacji zwrotnej
Dlaczego menedżerowie którzy chcą być bardziej skuteczni, uczą się tej metody w czasie Akademii Menedżera lub szkoleń z efektywności? Ponieważ udzielanie informacji zwrotnej jest jednym z największych wyzwań naszych czasów! Zobacz przykład:
Masz do zrobienia raport dla klienta. Raport w sumie już jest gotowy, wymaga wstawienia kilku drobnych elementów z różnych innych miejsc i prezentacji oraz wyszukania w starych dokumentach. Mamy poniedziałek, wiesz, że do piątku masz czas na wysłanie tego raportu.
Ponadto, w piątek chcesz już wysłać go do klienta, po czym dostajesz informację od swojego pracownika, że: no w sumie to już prawie kończę, jeszcze tylko zostało mi kilka elementów. I w tym momencie, po pierwsze uświadamiasz sobie, że praca, która powinna zająć maksymalnie 3 godziny, zajmuje już kilka dni. Analizując to z modelem GOLD, mógłbyś już na tym etapie wyciągać wnioski:
– celem było przygotowanie raportu w maksymalnie 2–3 godziny.
– rezultat – kilka dni pracy nad raportem i raport jeszcze nie jest skończony, przed deadlinem.
Czego się nauczyłem?
Tego, że być może dla mnie, czyli osoby, która długo pracuje w organizacji – znalezienie pewnych informacji zajęłoby chwilę. Pracownikowi, który jest dość młody stażem, mogło to zająć znacznie dłużej – nie przewidziałem tego. Takich elementów jesteś w stanie wyciągnąć kilka. Być może to było za trudne zadanie dla tego pracownika, ponieważ zbyt krótko jeszcze pracuje.
Co zrobię inaczej?
Zastanów się nad tym, jak następnym razem będziesz miał raport na 2–3 godziny, w jaki sposób go przekazać pracownikowi oraz jak dobrać go do odpowiedniego pracownika, jak przygotować pracownika do realizacji tego zadania. Poznaj lepiej nasze szkolenia dla managerów!
Model GOLD zakłada, że jesteście świadomi i gotowi, by stawiać cele oraz, aby się z nich rozliczać. Inspiracją, jak to robić dobrze, może być ten film:
Jeśli ciekawi Cię ten temat, poznaj kolejne, podobne narzędzia:
Inne podejście niż model GOLD do udzielania informacji zwrotnej – FEEDFORWARD. Koncentruje się na przyszłości! Zobacz pigułkę wiedzy:
Najczęstsze pytania
Jak wdrożyć metodę GOLD do firmy?
Aby wdrożyć metodę GOLD do firmy, należy najpierw przeszkolić liderów zespołów w jej stosowaniu, a następnie wprowadzić ją do codziennej praktyki zarządzania zespołami.
Dla kogo jest metoda GOLD?
Metoda GOLD jest przeznaczona dla liderów zespołów, którzy chcą ocenić i rozwinąć umiejętności swojego zespołu.
Komu może pomóc metoda GOLD?
Może ona pomóc zespołowi w osiągnięciu lepszych wyników poprzez poprawę efektywności i wzrost zaangażowania pracowników.
X
Co tydzień
Newsletter o rozwoju
online i szkoleniach
Od razu po zapisaniu się
Bezpłatny pakiet
microlearningowych materiałów
X
Co tydzień
Newsletter o rozwoju
online i szkoleniach
Od razu po zapisaniu się
Bezpłatny pakiet
microlearningowych materiałów