Spis treści
- 4 typy kariery? Czyli nie tylko drabina?
- Propozycja awansu? Nie, dziękuję.
- 4 typy kariery – jak zagospodarować je w swojej firmie?
4 typy kariery? Czyli nie tylko wpinanie się po szczeblach drabiny korporacyjnej?
Wielu rozpoczynających swoją karierę lub tych, których wiatr zmian doprowadził do życiowych rozstajów, pyta:
Co mam teraz robić? Byłem kierownikiem, czy mam zostać dyrektorem? Bo mój pomysł aktualnemu dyrektorowi nie bardzo pasuje, lubi swoje stanowisko… A może powinienem założyć własną firmę?
Na początek zobacz film: Co zaproponować pracownikom oprócz awansu?
Dla wielu z nas dobrą nowiną jest informacja:
Nie tylko awans i pięcie się w górę drabiny jest pomysłem na karierę!
Bo co na przykład, jeśli drabina jest przystawiona do złej ściany? Pomyśl, czy może kolejne trzy sposoby na rozwój zawodowy nie dają ci energii i nadziei? SPECJALIZACJA, RÓŻNORODNOŚĆ, AUTONOMIA. To kolejne, bardzo ciekawe formy rozwoju dla pracownika i… organizacji!
Propozycja awansu? Nie, dziękuję. Czy to możliwe?
Pewnie jesteś zaskoczony, że jest grupa ludzi, których nie motywuje wspinanie się po szczeblach organizacji? Chociaż z drugiej strony jest wiele powiedzeń, między innymi:
Chcesz stracić dobrego sprzedawcę, awansuj go na słabego szefa sprzedaży.
Jednak to, czego brakuje menadżerom, to alternatywa. Oprócz awansowania wyżej, co ponadto możesz zaproponwać pracownikowi? Jakie są typy kariery?
Każdy szef ma do dyspozycji cztery typy kariery dla pracowników:
- Awans – „w górę”, pięcie się po szczeblach organizacyjnej drabiny, cel: CEO
- Specjalizacja – bycie „najlepszym w konkretnej dziedzinie”, cel: status wybitnego eksperta, własna publikacja.
- Różnorodność – motywatorem jest zmiana, elastyczność, taka osoba genialnie sprawdzi się w nowych, niebanalnych projektach organizacyjnych „na styku” różnych obszarów, np. marketing / hr albo finanse / sprzedaż.
- Autonomia – w dobie pracy hybrydowej to cenny skarb, bo taki człowiek ma wybitne zdolności do samoorganizacji czasu i zarządzania swoją pracą.
Dlaczego więc mówiąc: awans, wielu słyszy: na wyższe stanowisko?
Oprócz pierwszego, oczywistego modelu kariery, czyli awansu, może masz ludzi, których motywuje specjalizacja? Oni nie chcą awansu, a więc chcą być coraz lepsi w danej dziedzinie. Celem tej ścieżki jest napisanie książki, albo bycie najbardziej poczytnym blogerem z pewnego wąskiego obszaru.
Trzeci typ, to różnorodność. Wydaje się skrajny od tego drugiego. Te osoby uwielbiają zmieniać projekty, zmieniać typy zadań. Ponadto, kręci ich to, są bardzo przedsiębiorczy. I warto również znaleźć w firmie sposób, aby tą trzecią grupę zagospodarować.
Czwarty typ kariery to autonomia. Tu opowiem Wam historię! Rozmawiam z szefem HR-u jednej z największych firm IT na świecie. Na pewno każdego dnia korzystasz z usług tego producenta software’u. Mówię:
– no słuchaj, z taką kuchnią, pełną bezpłatnych obiadów i lodów waniliowych dla każdego, to pewnie rotację macie zero!
– Wcale nie – mówi ten człowiek. Ludzie odchodzą.
– Dlaczego?
Bo jest jeszcze 4 typ kariery, to autonomia, czyli potrzeba założenia czegoś własnego. Odchodzą „na swoje” na przykład zakładać firmy robiące rowery z bambusa. Dlatego realizujemy takie HRowe działania, by mogli swoje przedsiębiorcze ambicje realizować wewnątrz naszej firmy, dajemy samodzielne projekty za które oni sami, autonomicznie odpowiadają.
4 typy kariery – jak zagospodarować je w swojej firmie?
Czyli zapewnić możliwość awansu osobom, których kręci wspinanie, możliwość specjalizacji, tym których kręci specjalizacja? Dać możliwość różnorodności tym, których cieszy ta różnorodność? I stworzyć wewnętrzne startupy dla osób, których kręci autonomia? No, to już jest twoja rola, menedżera, który powinien zarówno wiedzieć, że te opcje są, potrafić dopasować je do ludzi, być świadomym tych opcji już na etapie rekrutacji.
Pamiętaj, że awans na szefa, to nie wszystko. Jest jeszcze: SPECJALIZACJA, AUTONOMIA, RÓŻNORODNOŚĆ!