Co to jest gra kompetencyjna?
To fabularna, zgrywalizowana ścieżka zadań służąca ocenie konkretnych, wybranych przez organizację jej kompetencji firmowych. Gra kompetencyjna jest framework dla każdej organizacji i każdej kompetencji, nie jest narzędziem specyficznym do oceny konkretnego zestawu kompetencji. Daje korzystającym z nich firmom niezwykłą elastyczność w samodzielnym zaprojektowaniu oceny tych firmowych kompetencji, które organizacja już ma wybrane i opisane w formie kryteriów behawioralnych.
Gra kompetencyjna służy rzetelnej i trafnej ocenie poziomu wiedzy oraz zdolności do podejmowania działań w oparciu o wiedzę, którą pracownik lub manager już posiadł. Od strony metodyki oceny gra jest zbudowana w oparciu o skrypt zadań online, które łączą cztery główne typy wyzwań:
- symulacje gałęziowe
- quizy
- egzaminy
- opcjonalnie: zadania oceniane przez eksperta.
Do każdej kompetencji dobieramy, a często przygotowujemy „szyjąc na miarę” pakiet 4×4 zadań. Przykładowo:
Klient wybiera kompetencje do oceny w grze kompetencyjnej: UMIEJĘTNOŚĆ UDZIELANIA FEEDBACK – tworzymy 4 symulacje, 4 quizy, 4 egzaminy, 4 zadania oceniane przez eksperta.
Symulacje gałęziowe
Symulacje gałęziowe są przygotowanymi przez ekspertów skryptami rozmów / zachowań / dialogów wraz z reakcjami, w których gracz w grze kompetencyjnej wciela się w rolę prowadzącego rozmowę. Symulacje są kluczowe w budowaniu gry kompetencyjnej, gdyż w rzetelny sposób oceniają stosowanie wiedzy w praktyce, umiejętności.
Symulacje z perspektywy osoby ocenianej mają strukturę rozmowy, natomiast z perspektywy administratora przygotowującego taką symulację w panelu ma formę elastycznego narzędzia do budowania dedykowanej symulacji: wybór miejsca, wybór postaci z którą jest prowadzona rozmowa, budowa skryptów rozmów.
Quizy
Quizy są interaktywną i atrakcyjną dla uczestnika formą oceny. Od strony użytkownika ma formę zadań typu: dopasuj, ułóż. System automatycznie ocenia poprawność, a samo narzędzie jest niezwykle elastyczne.
Egzaminy
najbardziej popularna forma oceny wiedzy. W odróżnieniu od testów, nie daje feedback po odpowiedzi, sprawdza wiedzę i przekazuje informację o poziomie zaliczenia.
Opcja: zadania oceniane przez eksperta
Bardzo ciekawa, grywalizacyjna forma oceny, w której gracz wykonuje zadanie: wgraj rozwiązanie, wpisz pomysł, podaj odpowiedź. Następnie zadanie jest oceniane online w panelu eksperta, z wewnątrz lub zewnątrz organizacji. Jest to narzędzie opcjonalne, gdyż wymaga zaangażowania specjalistów.
Fabuła gry kompetencyjnej
Gra kompetencyjna jest angażująca i fabularna, jej akcja dzieje się w wybranym przez Klienta świecie gry. Może być to podróż po świecie i rozwiązywanie zagadek, szpiegowski klimat europejskich stolic, budowa miasta, kosmiczna przygoda.
Finał gry – raport
Poniżej przykład raportu, który jest generowany po zakończeniu gry dla każdego uczestnika – dostępny w panelu administratora.
Podsumowując, kiedy zastosować grę kompetencyjną?
Firmy stosują ocenę w formie gry kompetencyjnej dla managerów przed projektami Akademii Lidera, w procesie wyboru osób do Programów Talentowych, przy ocenie sił sprzedaży, w procesie pre-onboardingu lub rekrutacji. Gra jest dostępna mobilnie, jest w 100% „customizowana „szyta na miarę” i dopasowana do konkretnych kompetencji organizacji.
Raport imienny zawiera wszystkie oceniane kompetencje, średni wskaźnik oceny każdej kompetencji w skali od 1 do 100%
Dodatkowo w raporcie jest informacja, jaka jest średnia oceny uzyskana przez całą grupę.
Każde zadanie które oceniało tę kompetencję jest opisane zarówno z wynikiem tego gracza, jak i możliwą do zdobycia ilością punktów.