Spis treści:
- Gra – angażujący sposób, by liderzy uczyli się zarządzania
- Gra, grywalizacja a może symulacja? Co jest czym?
- Gra online do rozwoju – do czego służy, jak działa?
- Jakie procesy rozwojowe menedżerów może wspierać taka gra online?
- Jakie fizyczne gry szkoleniowe stosujemy?
Gra – angażujący sposób, by liderzy uczyli się zarządzania
Mechanizmy gier są ciekawym sposobem, by wciągnąć menedżerów w rozwoju. Gra ma mechanizmy, takie jak fabuła, punkty, misje, zadania do wykonania, rankingi. Wszystkie je, używane w gamifikacji, możemy zastosować w grze. Przykładem są gry pudełkowe używane w czasie sesji szkoleniowych. Innym przykładem są gry online, takie, jak LeadVenture
Gra, grywalizacja a może symulacja? Co jest czym?
Warto uporządkować popularne słowa i terminy, które czasami używamy zamiennie:
Gra szkoleniowa pudełkowa / fizyczna to materialna, edukacyjna gra, w którą gramy np. podczas szkoleń / warsztatów. Przygotowany (czasami nawet certyfikowany) prowadzący zaprasza uczestników do wcielenia się w role graczy na określony czas, od kilkunastu minut do kilku godzin lub nawet dwóch dni. Po rozgrywce, która rządzi się swoimi prawami i regułami, trener wyciąga rozwojowe wnioski w skrypcie: w grze postąpiliście tak a tak, więc jakie z tego są wnioski do prawdziwej pracy?
Rozwojowa gra online to rozwiązanie, które przenosi zasady z pudełkowej gry do świata online. Istnieje silne przekonanie graczy, że samo granie w gry powoduje wiele pozytywnych rozwojowych aspektów, takich jak uczenie współpracy, wytrwałości, podejmowania ryzyka czy współpracy w zespole.
Symulacja online / case study online to przeniesiona do świata online technika rozwojowa, w której decyzje (indywidualne lub zespołowe) przekładają się na zmiany parametrów symulacji, za co odpowiada wpisany w jej silnik algorytm. Zaawansowane symulacje biznesowe naśladują rzeczywistość w bardzo wysokim stopniu. Zwolennicy symulacji (czy to online czy w formie hybrydowej, prowadzonej przez trenera) podkreślają, że uczenie się przez błędy i próby w czasie symulacji jest nieskończenie tańsze niż popełnianie ich w rzeczywistości, a analizowanie prawdziwych case study, na podstawie których powstają symulacje, pozwala uczyć się praktycznych rzeczy. Takich jak zarządzanie, analiza procesów biznesowych, finanse, logistyka, procesy produkcji.
Grywalizacja lub zgrywalizowana platforma e-learningowa wykorzystuje elementy z powyższych narzędzi (z gier, ale także z symulacji, microlearning, social learningu, mobile learningu) by stworzyć angażujące środowisko uczenia się, a jej głównym celem jest utrzymanie zaangażowania i dostarczenie wartościowego doświadczenia dla użytkownika – gracza (Learning Experience Platform). Sama mechanika gry (np. podróżowanie z kontynentu na kontynent) nie uczy tej umiejętności (podróżowania), lecz jest elementem ze świata gier, który ma za cel utrzymanie skupienia i wytrwałe realizowanie microlearningowych zadań.
Gra online do rozwoju – do czego służy, jak działa?
- gra zawiera fabułę, przykładowo podróżniczą, science fiction lub szpiegowską
- gracz wciela się w rolę, na przykład szefa zespołu archeologów lub przywódcy wyprawy kosmicznej
- nowe misje pojawiają się cyklicznie lub w grę można zagrać za jednym razem i zakończyć rozgrywkę
- zadania merytoryczne wplatają się w fabularny postęp w grze
Jakie procesy rozwojowe menedżerów może wspierać taka gra online?
- gra online może być niezależnym produktem “pudełkowym” wybranym i zakupionym przez działa HR
- gra może towarzyszyć szkoleniom stacjonarnym, zarówno pomiędzy modułami jak i realizowana w trakcie szkoleń
- gra może przygotowywać do projektu, czyli być zrealizowana wcześniej lub pełnić funkcję odświeżenia wiedzy po szkoleniach
Jakie fizyczne gry szkoleniowe stosujemy?
Dlaczego warto stosować fizyczne, planszowe gry w czasie szkoleń? Aby doświadczyć wyzwań, zmierzyć się z sytuacjami, które w bezpiecznym środowisku gry symulacyjnej można przeanalizować z trenerem. Następnie wyciągnąć biznesowe wnioski do miejsca pracy. Licencjonowane gry szkoleniowe są fragmentem prawie każdego szkolenia naszej firmy.
- KWESTIA CZASU – gra symulacyjna nie tylko z obszaru zarządzania efektywnością, ale także priorytetami, zmianą i obejmująca fragment współpracy między działami.
- WSPÓLNA WALUTA – symulacja negocjacyjna, gra dedykowana także do bardzo dużych grup. Element zmiany i zaskoczenie – w pakiecie.
- AUTOKOREKTA – symulacyjna gra ze świata technologii, dotykająca uniwersalnych wyzwań zarządzania zmianą i postawy w stosunku do zmiany.
- PO OMACKU – świetna gra komunikacyjna.
- CZARNE – BIAŁE – negocjacyjna gra, z której warto wyprowadzić wnioski zarówno co do stylu budowania relacji, jak i stylu … zarządzania!
- THE COACHING GAME – zarówno gra integracyjna, jak i mądra i trudna gra – zadanie coachingowe.
- The Message Stones – gra komunikacyjna
- ZAWÓD MANAGER – to gra szkoleniowa rozwijająca umiejętności udzielania informacji zwrotnej i zarządzania konfliktem.
- SŁUCHOWISKO, PLANOWANIE SPRZEDAŻY, ROZMOWY HANDLOWE – gry dedykowane dla sił sprzedaży i obsługi Klienta.