W pracy nad wyzwaniami i pomysłami masz do dyspozycji różne narzędzia. Zobacz czym się charakteryzuje się narzędzie MASTER MIND
Co to jest sesja Master Mind?
Grupa Mastermind to kilka osób, które spotykają się regularnie, aby poprzez wspólną rozmowę wspierać się w rozwoju i realizacji celów, oferować sobie wzajemną pomoc i feedback.
Sesja mastermind może odbywać się w dowolnym temacie, np. standardów obsługi, badania potrzeb klienta. Mogą być częścią projektów Akademia Menedżera i programów talentowych. Każdy uczestnik sesji, korzystając ze swojego doświadczenia, dobrych praktyk i wiedzy, pomaga innej osobie w jej problemie/wyzwaniu, z którym się mierzy.
Sesje mogą być także elementem wspierającym cykle szkoleń rozwojowych, tutaj zobaczysz tematy takich warsztatów.
Główne zasady grupy to otwartość, poufność i zaufanie. W sesji Mastermind wyróżniamy trzy role: prezentera (właściciela) wyzwania, członka grupy oraz moderatora sesji.
Kiedy stosować sesje Master Mind?
Grupa mastermind może zostać zawiązana na określony czas. Ważne jest, by spotkania odbywały się regularnie w tej samej grupie osób (najczęściej 3-5 osób). Na każdym spotkaniu omawiane są wyzwania/problemy wszystkich uczestników.
Każda osoba przedstawia swój temat oraz swoje oczekiwania w stosunku do grupy, czy ma to być poszukiwanie rozwiązań, pomoc w przyjrzeniu się problemowi z różnych perspektyw czy poszukiwanie inspiracji. W odpowiedzi pozostali uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami. Etap generowania pomysłów powinien być pozbawiony oceny, to osoba przedstawiająca wyzwanie decyduje, które idee wykorzysta w przyszłości.
Skoro sesje są krótkie, to jak wykorzystać czas spotkania najlepiej?
Protip to wykorzystanie gry online która WCZEŚNIEJ przekazuje uczestnikom wiedzę. Przykładem takiego rozwiązania jest LeadVenture.
Wówczas uczestnicy, na przykład menedżerowie, przez cały miesiąc w grze online poznają konkretne modele, przykładowo informacji zwrotnej, rozmów coachingowych czy komunikowania zmiany. Pod koniec miesiąca, po 4 tygodniach grywalizacyjnych misji online spotykają się na Master Mind by analizować zastosowania poznanych modeli.
Jak przebiega sesja Master Mind?
1. Wszyscy przedstawiają zwięźle wyzwania, z którym przyszli na sesję – realny, konkretny problem oraz jakie są oczekiwania do grupy.
2. Ustalana jest kolejność, wg. której będą omawiane wyzwania. Może to być głosowanie lub ustalona zasada, która będzie obowiązywać przez wszystkie spotkania.
3. Pierwsza osoba przedstawia raz jeszcze swój problem, dodając kontekst sytuacji. Zadaniem pozostałych uczestników jest zadawanie pytań, tak by jak najlepiej zrozumieć sytuację. Niezwykle ważne jest, by nie sugerować rozwiązań, nie robić porównań, dokonywać oceń. To etap zrozumienia wyzwania danej osoby.
Czas tej części zwykle trwa do 10 min.
4. Kolejny etap to odpowiedź na potrzebę osoby przedstawiającej wyzwanie. To prezenter zadaje pytania grupie, która dzieli się swoimi doświadczeniami, wiedzą, pomysłami, które mogą wesprzeć w odpowiedzi na wyzwanie. Warto zachęcić prezentera, by robił sobie w trakcie tej części notatki. Ta część trwa zwykle do 20 min (dokładny czas należy określić na początku spotkania).
5. Właściciel wyzwania dziękuje grupie za wsparcie. Dzieli się refleksją i zobowiązuje do podjęcia działań na bazie przedstawionych rozwiązań.
6. Kolejna osoba przedstawia swoje wyzwanie… Sesja przebiega w taki sam sposób do momentu aż wszystkie osoby omówią z grupą swoje wyzwania.
Opinia eksperta, Mariusza Siechowicza, szefa biura projektów Westhill:
Sesja MasterMind to gwarancja skutecznego wdrożenia nowych umiejętności. Realizujemy je zawsze pomiędzy modułami szkoleniowymi.
Ich celem jest zadbanie o to, żeby uczestnicy pracowali nad nowymi nawykami po każdym szkoleniu, a na sesji MasterMind otrzymali podpowiedzi dotyczące obszarów, które aktualnie wdrażają.
W czasie sesji każdy z uczestników opisuje swój case wdrożeniowy, który jest dla niego aktualnie wyzwaniem. Jest on związany z celem wdrożeniowym, jaki został określony na ostatnim module Pozostali uczestnicy zadają pytania pogłębiające, żeby dobrze zrozumieć sposób wdrażania nowej umiejętności. Następnie dzielą się swoimi przemyśleniami i poradami, w oparciu o swoje wdrożenia w tym samym obszarze. Rozmowa kończy się kiedy uczestnik ma określony pomysł na dalsze wdrażanie nowej umiejętności.
W takim samym schemacie omawiane są case’y wszystkich uczestników. Dzięki temu wzajemnie się wspierają we wdrożeniu nowych umiejętności oraz mogą się podzielić najlepszymi praktykami wdrożeniowymi. Uczestnicy wiedząc, że znowu spotkają się z trenerem, będą mieli większą motywację do poprawnego zastosowania nowych rozwiązań.
W czasie wszystkich sesji Mastermind powstają najlepsze praktyki zarządzania, ponieważ na każdej z nich omawiane są realne sytuacje z pracy i najskuteczniejsze sposoby postępowania w tych sytuacjach.
Sesje MasterMind stosujemy aktualnie w każdym większym projekcie rozwojowym. Nasze dobre doświadczenia z tego narzędzia doświadczenia pochodzą z projektów dla VW, Allianz, czy Jeronimo Martins.